SALSA

SALSA je rozhodně jeden z nejpopulárnějších tanečních stylů a to nejen v Latinské Americe nebo USA, ale také v Evropě.  
 
Název SALSA ve španělštině znamená "omáčka" a nebo "koření" a tento název je skutečně příhodný, protože i tento hudební žánr/taneční styl je směsicí tradičních kubánských, portorikánských či kolumbijských rytmů, jako jsou například SON, MAMBO, ČA-ČA, DANZON, GUAJIRA, GUARACHÁ, CUMBIA, BOMBA. Kolem 60. let se salsa začala velmi rychle šířit po celé Americe, kde ještě získala nádech JAZZOVÉ hudební scény a z Ameriky pak do celého světa.
 
 
 

Druhy SALSY

SALSA KUBÁNA A MIAMI
 
Tyto dva typy SALSY jsou si velmi podobné v tom, že je tento tanec velmi mužný s velkým množstvím složitých prvků rukou a krokových variací (dekorativní prvky rukou, svérázný pohyb ramen - celého těla, u žen pohazování a pročesávání vlasů) a háčkovité otočky. Přestože má Miami styl své kořeny na Kubě, tak se postupem času vyvinul ve více propracovanější a rafinovanější s velmi složitými variacemi, které vychází z kubánské salsy. Kubánská salsa vypadá velmi přirozeně, tanečníci vypadají jako kdyby popírali veškeré fyzikální zákony a figury, které vypadají velmi složitě a krkolomně dokáží zatančit s neuvěřitelnou lehkostí. 

RUEDA de CASINO

Tento pouliční Salsa styl vzniká mezi roky 1950 - 1960 na Kubě v Havaně taneční skupinou Guarachero de Regla pod vedením choreografa Jergeho Alfaro.

U Ruedy de Casina jsou taneční páry zformovány do kruhu a současně tančí figury, které hlásí jeden lídr "cantante". V Ruedě se velmi často mění taneční partneři a tančí se nejrůznější jednoduché i složité taneční figury. Tato velmi zábavná forma Salsy je populární a rozšířená všude na světě. 

Některé z figur, které tančíne na kurzech jsou zde.

LA SALSA - neboli "cross-body lead"

Již podle názvu můžeme poznat to, že se tento tanec vyvinul ve městě Los Angeles, kde získal svůj vlastní charakteristický a velmi elegantní ráz. LA Salsa je společně s kubánskou Salsou nejoblíbenějším druhem Salsy na světě. Tato odnož Salsy si vypůjčila velmi mnoho prvků z jiných tanců, jako například kubánskou i newyorskou salsou, jazzem, swingem ale i společenskými tanci. Tento tanec je velmi osobitý tím, že partner vede svou partnerku kolem sebe v rovné linii a tím si společně mění pozice. S kubánskou Salsou mají společné velmi složité variace rukou, ale pohyb partnerů není v kruhu (jak je tomu u kubánské Salsy), ale je v linii.