Rozhovor s Youth for You(th)

19.03.2015 12:42
MARTIN CZARKOWSKI: KDYŽ SE SALSOU JEDNOU ZAČNETE, NEBUDETE MOCT PŘESTAT
 
Martin Czarkowski začal tančit salsu před více než desíti lety. Od první chvíle se do ní zamiloval díky hudbě, lidem i náladě, která panovala na parketu: „Moc se mi líbila ta energie, která vyzařovala z lidí. Všichni se při tanci smáli, skvěle se bavili a já chtěl být toho všeho součástí!“ Dnes vede kurzy karibských tanců a ve středu 25. března spolu se svou partnerkou Bárou Lelkovou rozhýbe v rytmu salsy všechny tanečníky workshopu, který organizuje festival Youth for You(th).
 
Jak ses dostal k tanci?
 
Salsu jsem objevil v roce 2004, bylo mi 17 let a zničehonic jsem se ocitl na salsotéce v brněnském clubu, který se jmenoval Sombrero. Salsu tam tančil úplně každý a tak jsem to taky musel zkusit. Zůstal jsem u toho až do dnešního dne.
 
Co tě na salse tak uchvátilo?
 
Moc se mi líbila ta energie, která vyzařovala z lidí na tanečním parketu. Všichni se při tanci smáli, skvěle se bavili a já chtěl být toho všeho součástí! A hudba byla stejná jako lidé na parketu, veselá a plná energie, doslova mě to nutilo si jít zatančit. Je to jako droga. Když se salsou jednou začnete, tak je velmi těžké přestat.
 
Salsu učíš (a budeš učit i na workshopu) spolu s Bárou Lelkovou, jak jste se dali tanečně dohromady? Tančíte vždy spolu?
 
S Barčou jsme se potkali před několika lety na kurzech bachaty, které jsem vedl v jedné brněnské taneční škole. Od začátku byla moc šikovná, protože má za sebou celou řadu tanečních aktivit. V loňském roce se moje stálá taneční partnerka Máňa odstěhovala do Vídně, tak jsem musel začít přemýšlet nad novou taneční partnerkou. Barča byla jedna z prvních, co mi prolétly hlavou, a rovnou to byla trefa do černého. V Salse je nemožné tančit jen s jedním tanečním partnerem/partnerkou, takže tančím úplně s každým. Co se ale týče kurzů a workshopů, tak učím vždy jen s Barčou.
 
Na co se můžeme těšit na workshopu? Co se budete snažit předat začínajícím tanečníkům?
 
Na workshopu vysvětlíme, co to salsa vlastně je, odkud pochází a kde se dá tančit. Pak vás naučíme základní kroky, vedení v páru a několik zajímavých figur, se kterými bude možné salsu tančit celý večer.
 
Máte chuť to také vyzkoušet? Přijďte na workshop do Industry! 25. března, od 18:00.
 
Potvrďte svou účast na události na Facebooku!
 
Více informací o Martinovi a jeho kurzech: www.salsasmartinem.cz
 
Autor: Petra Andrýsková