Pravidla (nejen) SALSY na tanečním parketu!

24.02.2015 13:55

    Když už se rozhodnu jít večer tančit salsu, bachatu, kizombu a nebo třeba úplně jiný společenský tanec někam do clubu nebo tančirny, existují nějaká pravidla, které bych měl dodržovat? Já myslím že ANO a to nejen protože je tanec velmi aktivní a intimní společenská aktivita. 

    Těchto několik rád slouží pouze k tomu, abych si byl naprosto jistý, že se všichni v mé společnosti dobře baví a taneční partneři se mnou budou chtít opakovaně tančit.   

    Takže konec řečí a tady je už je těch slibovaných pár rad, kterých bych se měl držet.

Osobní hygiena

    Protože je salsa párový tanec, kde k sobě máme skutečně velmi blízko je velmi důležitá vaše čistota a svěžest předtím než se vrhnete na taneční parket. Není nic horšího než tančit s osobou s nepříjemným zápachem z úst nebo silného zápachu potu a věřte mi toto se nestává jen zřídka, ale bývá to velmi častým jevem.  Navíc takovýto tanečník netančí pouze s jednou osobou, ale s mnoha dalšími, představte si jaký by jste udělali špatný dojem!

    Proto nečekej, až se o tom někdo zmíní a hrej na jistotu podle těchto pravidel:

  • Sprcha před tancem, zejména pokud jsi měl náročný aktivní den.
  • Vyčisti si zuby vždy předtím, než jdeš tančit.
  • Ber si sebou vždy žvýkačky nebo mentolky, aby tvůj dech zůstal vždy svěží. Vyvaruj se jídlům s velkým množstvím cibule, česneku a pálivým jídlům, předtím než vyrazíš tančit.
  • Používej antiperspirant/parfém/kolínskou, ale všeho s mírou, lehké vůně jsou lepší, protože někteří lidé mohou mít různé alergické reakce. Je vždy nepříjemné, když především nějaký muž na toto zapomene a jeho odér je cítit na celém tanečním parketě, kde se pohybuje.
  • Vezmi si s sebou jedno triko na převlečení, pokud se příliš zapotíš, může se ti v průběhu večera hodit na výměnu. Salsa je velmi aktivní tanec a není nic nenormálního, pokud se při této aktivitě pořádně zapotíš.  Nejen, že to mnohem lépe vypadá, ale i ty se budeš cítit mnohem líp.
  • Pokud se potíš více než ostatní, není vůbec na škodu si vzít i vlastní ručník a pravidelně se osvěžovat na toaletě.

Během lekcí

    Během skupinové výuky salsy si lektoři zaslouží vaší plnou pozornost po celou dobu výuky. Pokec s roztomilou slečnou (nebo mužem) může být velmi lákavý, ale uvědom si, že je to velmi neslušné, jak vůči vašemu lektorovi, tak i vůči ostatním studentům, kteří se snaží něco naučit.

    Ujisti se, že navštěvuješ správnou úroveň výuky. Pokud máš stále hodně dotazů a nestíháš tempu ostatních, rozhodně zvol nižší úroveň lekcí. Jako alternativu můžete dokonce uvažovat o soukromých lekcích, abys na kurzu stíhal tempu ostatních.  
Je velmi důležité znát perfektně základní kroky a figury, než se začnete učit pokročilejší prvky. Aby se z tebe stal opravdu dobrý tanečník, musíš perfektně ovládat základy.

Požádej někoho o tanec!

    Jak muži, tak i ženy mohou vyzvat někoho k tanci. Stačí prostě přijít, podat svou ruku a zdvořile požádat o tanec.  Pokud přijmou, tak je jednoduše veďte za ruku na taneční parket. Pokud tě někdo odmítl, není to hned důvod k tomu být uražený nebo smutný, protože jen zřídka se jedná o něco osobního. Mohlo se stát třeba to, že tvůj vybraný partner právě tančil 5 posledních songů a potřebuje si odpočinout, nebo se mu/jí nelíbí aktuální skladba, nebo třeba proto, že tento tanec slíbil jiné konkrétní osobě,a nebo si právě chce povídat s přáteli.

    Pokud jsi to byl/byla ty kdo odmítl někomu tanec, je slušné požádat odmítnutou osobu ještě ten večer o tanec.

    Pokud jsi přišel/přišla tančit s přítelem, partnerem či jinou důležitou osobou, pak je docela normální se zeptat jiného páru o tzv. paralelní tanec. To znamená, že si s druhým párem na chvíli vyměníte taneční partnery, tančíte ve stejnou dobu a nikdo není sám.

    Pokud osoba, se kterou chceš právě tančit vede rozhovor, snaž se příliš nerušit. Buď to zkus  později a nebo se pokus navázat oční kontakt a předvést pomocí gesta ruky „můžeme tančit“? Nebo „je teď dobrý čas požádat o tanec“?  Slušné je také ujistit osobu, se kterou byl veden rozhovor, že ji/ho brzy vrátíte zpátky.

Někdo mě požádal o tanec?!

     V salsové komunitě je velmi časté, že se partneři navzájem žádají o tanec a není vůbec žádnou výjimkou, že o tanec chodí žádat i ženy. I když jsi začátečník, tak neměj strach jít na taneční parket. Jen je vhodné zmínit, že jsi začátečník a tvůj taneční parter podle toho zvolí vhodné tempo.

    Pokud se necítíš na to jít tančit právě v tuto chvíli, kdy jsi byl požádán o tanec, například, protože jsi unavený/ná, nebo si chceš povídat s přáteli, jít na toaletu, objednat něco k pití, tak jednoduše zdvořile odmítni. Pokud chceš tančit později, tak to  mu/jí jednoduše řekni a nebo ho/jí požádej o tanec později přímo ty.

    V případě, že je důvod k odmitnutí tance jiný a lze ho napravit, jako například příliš drsné vedení v předchozím tanci s tímto partnerem, bylo by dobré mu/jí to říct, ještě před tím než začnete tančit. Pokud to partnerovi/parterce řeknete vhodným tónem, tak vás většinou pochopí. 

Tělo na tělo!

    Spousta těchto latino tanců se tanči velmi blízko, téměř tělo na tělo. Je samozřejmě jen na tobě, jak blízko budeš chtít tančit s cizí osobou. Pokud se cítit v příliš blízkém držení špatně, tak to jednoduše a zdvořile řekni. 
 

Výuka na parketu!

  

  Pokud máš pocit, že tvůj taneční partner nezvládá některé složitěší prvky, které ty zvládneš levou zadní a chtěl by jsi své taneční vědomosti předát dál, nedělej to automaticky. Zeptej se zdvořile svého tanečního partnera, jestli má zájem o vysvětlení té dané problematické figury, kroku, vedení... Pokud řekně ano, tak se můžeš pustit do vysvětlování. Někteří lidé však o to zájem nemají, protože si přišli užít hudbu a tanec, bez zbytečného napomínání a poučování.
 

Nemoc

Pokud jsi nemocný, tak by jsi měl/měla zůstat doma. Nikdo nechce být nakažen rýmou, chřipkou...
 

Po tanci! 

Usměj se a odveď svého tanečního partnera/partnerku z tanečního parketu.
 
Ve finále jde o to se při Salse dobře bavit, díky tanci se udržovat v dobré kondici a sbližovat se se skvělými lidmi, bez ohledu na to v jaké části světa práve jsi. Takže jdi ven a tanči! 
 

Další články:

Proč začít tančit SALSU?!

Líbil se vám článek? Sdílejte jej.