KIZOMBA

Kizomba je současně hudebním žánrem i tanečním stylem.  Je to také angolské slovo pro „párty“ a v roce 1958 se začalo slovo „kizombada“ v Angole používat jako výraz pro opravdu velkou party! Není zde však přímá souvislost mezi těmito výrazy (kizombada) a Kizombou tanečním či hudebním stylem, jak je známe dnes.

Kizomba jako hudební žánr vznikl v Angole, západní Africe a v dalších afrických zemích, kde se nacházeli portugalské kolonie, včetně Cabo Verde, Guinea Bissau a Mozambiku.  Je to poměrně nový hudební žánr, který vznikl koncem v rozmezí roku 1970 – 1980 a vyvinul se z kombinace afrických rytmů, tradiční angolské Semby a spojení Zouku (také velmi populární hudební žánr v afrických francouzsky mluvících zemích a francouzských karibských ostrovů Guadeloupe a Martiniku).

Tradiční Kizombové písně jsou zpívány v portugalštině nebo kreolské francouzštině, nicméně v dnešní době mnoho populárních umělců Kizombu zpívá už i v angličtině. Je to odrazem toho, že je Kizomba stále více populární a má na ní velký vliv současná populární hudba R&B, hip hop a další hudební styly.  Současná Kizomba se v posledních letech stala velmi elektronickým hudebním stylem s velmi moderními elektronickými instrumenty perkusi a digitálními zvuky.

Stejně jako mnohé další tance, jako je například SALSA s kořeny v AFRO-CUBANSKÉ kultuře, tak i KIZOMBA jako tanec existoval v různých formách velmi dlouhou dobu ještě před tím, než se tento tanec pojmenoval „Kizomba“, mnoho kroků a pohybů, které definují Kizombu se vyvinulo z různých dalších afrických tanců.

Jak lidé různě migrovali po různých částech celého světa, tak sebou přinášeli i svou hudbu, tanec a celkově svou kulturu do dalších zemí. Nejdříve se Kizomba rozšířila do Portugalska a Brazílie (to jsou další portugalsky mluvící země) a nakonec EXPLODOVALA na mezinárodní scéně. Dnes se již Kizomba stala celosvětovým fenoménem, nachází zájem a nadšení u tisíců tanečníků, protože je díky velmi blízkému vedení a propojení tanečních partnerů tak jedinečným tanečním stylem.

Kizomba je populární v mnoha evropských a amerických zemích. Její popularita roste raketovým tempem v obřích městech jako je Miami, Florida a dalších městech po celém USA. Čím dál tím více lidí se stává zamilovanými do této překrásné hudby a úžasného tance.

Nejzajímavější kizombová videa najdeš zde.